Programmes

Y7&8 An introduction to China & Chinese   10-12wk programme NetNZ
Beginners Chinese (Mandarin) – Y1 Wei Mao [email protected] NetNZ
Pre-NCEA Chinese (Mandarin) – Y2 Wei Mao [email protected] NetNZ
L1 Chinese (Mandarin) / Chinese Studies Wei Mao [email protected] NetNZ
L2 Chinese (Mandarin) / Chinese Studies Lin Zeng [email protected] NetNZ
L3 Chinese (Mandarin) Lin Zeng [email protected] NetNZ
Beginner’s German*VLNC* Petra Bestmann [email protected]  Coromandel Area School
L1 German*VLNC* Ursula Rumold [email protected] Kelston Girls’ HS (HarbourNet)
L2 German*VLNC* David Fitzgerald [email protected] Whangaparaoa College (HarbourNet)
L3 German*VLNC* Susan Haugh [email protected] St Mary’s College
Y7&8 An introduction to Japan & Japanese Shona Salomen 10-12wk programme Southland Boys’ High School
Beginner’s Japanese (Y1) Rebecca Wilson  [email protected] Fiordland College
Pre-NCEA Japanese (Y2) Koichi Tomita [email protected]   Wgtn Loop (Paraparaumu College)
L1 Japanese Sara Lake [email protected] Marian College
L2 Japanese / Japanese Studies Bronwyn Thomson [email protected] St Bede’s College
L3 Japanese Midori Sasaki [email protected] Southland Boys’ High School
Y7&8 An introduction to Korea & Korean Sue Kim 10-12wk programme NetNZ
Beginners Korean (Y1) Sue Kim [email protected] NetNZ
Pre-NCEA Korean (Y2) Sue Kim [email protected] NetNZ
L1 Korean / Korean Studies Sue Kim [email protected] NetNZ
L2 Korean / Korean Studies Sue Kim & Myonghee Choi [email protected] /  [email protected] NetNZ
L3 Korean Sue Kim & Myonghee Cho [email protected] /  [email protected] NetNZ
Pre-NCEA French*VLNC* Simon Mees  [email protected] Tarawera High School (Volcanics)
L1 French Marjorie Juhel [email protected] Darfield HS
L2 French Nic Jegousse [email protected] Central Southland College
L3 French Nic Jegousse [email protected] Central Southland College
L1 Samoan*VLNC* Naomi Fa’agalu WEGC (Wellington Loop)
L2 Samoan*VLNC* Lala Tu’ua [email protected] Southern Cross Campus (FarNet)
L3 Samoan*VLNC* Lala Tu’ua [email protected] Southern Cross Campus (FarNet)
Beginners Spanish *VLNC* Philippa Holmes   [email protected], Tauhara College (Volcanics)
L1 Spanish Rhonda Knight [email protected] Cheviot Area School
L2 Spanish *VLNC* Sarsha Deeley [email protected] Rodney College (FarNet)
L3 Spanish *VLNC* Sorrel O’Leary [email protected] Orewa College (HarbourNet)
Beginners Te Reo Maori Hāmihi Duncan [email protected]hool.nz Motueka High School
L1 Te Reo Maori (less experience gp) Hāmihi Duncan [email protected] Motueka High School
L1 Te Reo Maori  (more experience gp) Tipene Winiata [email protected] Logan Park High School
L2 Te Reo Maori Rawinia Paringatai [email protected]  Kaiapoi High School
L3 Te Reo Maori Danna Robson [email protected] Kaiapoi High School
L1, 2, 3 Tongan *VLNC* Lata Lagi l[email protected] Southern Cross Campus (FarNet)
Y7&8 An introduction to China & Chinese   10-12wk programme NetNZ
Beginners Chinese (Mandarin) – Y1 Wei Mao [email protected] NetNZ
Pre-NCEA Chinese (Mandarin) – Y2 Wei Mao [email protected] NetNZ
L1 Chinese (Mandarin) / Chinese Studies Wei Mao [email protected] NetNZ
L2 Chinese (Mandarin) / Chinese Studies Lin Zeng [email protected] NetNZ
L3 Chinese (Mandarin) Lin Zeng [email protected] NetNZ
Beginner’s German*VLNC* Petra Bestmann [email protected]  Coromandel Area School
L1 German*VLNC* Ursula Rumold [email protected] Kelston Girls’ HS (HarbourNet)
L2 German*VLNC* David Fitzgerald [email protected] Whangaparaoa College (HarbourNet)
L3 German*VLNC* Susan Haugh [email protected] St Mary’s College
Y7&8 An introduction to Japan & Japanese Shona Salomen 10-12wk programme Southland Boys’ High School
Beginner’s Japanese (Y1) Rebecca Wilson  [email protected] Fiordland College
Pre-NCEA Japanese (Y2) Koichi Tomita [email protected]   Wgtn Loop (Paraparaumu College)
L1 Japanese Sara Lake [email protected] Marian College
L2 Japanese / Japanese Studies Bronwyn Thomson [email protected] St Bede’s College
L3 Japanese Midori Sasaki [email protected] Southland Boys’ High School
Y7&8 An introduction to Korea & Korean 10-12wk programme NetNZ
Beginners Korean (Y1) Sue Kim [email protected] NetNZ
Pre-NCEA Korean (Y2) Sue Kim [email protected] NetNZ
L1 Korean / Korean Studies Sue Kim [email protected] NetNZ
L2 Korean / Korean Studies Sue Kim & Myonghee Choi [email protected] /  [email protected] NetNZ
L3 Korean Sue Kim & Myonghee Cho [email protected] /  [email protected] NetNZ
Pre-NCEA French*VLNC* Simon Mees  [email protected] Tarawera High School (Volcanics)
L1 French Marjorie Juhel [email protected] Darfield HS
L2 French Nic Jegousse [email protected] Central Southland College
L3 French Nic Jegousse [email protected] Central Southland College
L1 Samoan*VLNC* Naomi Fa’agalu WEGC (Wellington Loop)
L2 Samoan*VLNC* Lala Tu’ua [email protected] Southern Cross Campus (FarNet)
L3 Samoan*VLNC* Lala Tu’ua [email protected] Southern Cross Campus (FarNet)
Beginners Spanish *VLNC* Philippa Holmes   [email protected], Tauhara College (Volcanics)
L1 Spanish Rhonda Knight [email protected] Cheviot Area School
L2 Spanish *VLNC* Sarsha Deeley [email protected] Rodney College (FarNet)
L3 Spanish *VLNC* Sorrel O’Leary [email protected] Orewa College (HarbourNet)
Beginners Te Reo Maori Hāmihi Duncan [email protected] Motueka High School
L1 Te Reo Maori (less experience gp) Hāmihi Duncan [email protected] Motueka High School
L1 Te Reo Maori  (more experience gp) Tipene Winiata [email protected] Logan Park High School
L2 Te Reo Maori Rawinia Paringatai [email protected]  Kaiapoi High School
L3 Te Reo Maori Danna Robson [email protected] Kaiapoi High School
L1, 2, 3 Tongan *VLNC* Lata Lagi l[email protected] Southern Cross Campus (FarNet)
Y7&8 An introduction to China & Chinese tbc 10-12wk programme NetNZ
Beginners Chinese (Mandarin) – Y1 Wei Mao [email protected] NetNZ
Pre-NCEA Chinese (Mandarin) – Y2 Wei Mao [email protected] NetNZ
L1 Chinese (Mandarin) / Chinese Studies Wei Mao [email protected] NetNZ
L2 Chinese (Mandarin) / Chinese Studies Lin Zeng [email protected] NetNZ
L3 Chinese (Mandarin) Lin Zeng [email protected] NetNZ
Beginner’s German*VLNC* Petra Bestmann [email protected]  Coromandel Area School
L1 German*VLNC* Ursula Rumold [email protected] Kelston Girls’ HS (HarbourNet)
L2 German*VLNC* David Fitzgerald [email protected] Whangaparaoa College (HarbourNet)
L3 German*VLNC* Susan Haugh [email protected] St Mary’s College
Y7&8 An introduction to Japan & Japanese Midori Sasaki 10-12wk programme Southland Boys’ High School
Beginner’s Japanese (Y1) Rebecca Wilson  [email protected] Fiordland College
Pre-NCEA Japanese (Y2) Koichi Tomita [email protected]   Wgtn Loop (Paraparaumu College)
L1 Japanese Sara Lake [email protected] Marian College
L2 Japanese / Japanese Studies Ruth Sullivan [email protected] St Bede’s College
L3 Japanese Midori Sasaki [email protected] Southland Boys’ High School
Y7&8 An introduction to Korea & Korean Karen Jamieson 10-12wk programme NetNZ
Beginners Korean (Y1) Sue Kim [email protected] NetNZ
Pre-NCEA Korean (Y2) Sue Kim [email protected] NetNZ
L1 Korean / Korean Studies Sue Kim [email protected] NetNZ
L2 Korean / Korean Studies Sue Kim [email protected] NetNZ
L3 Korean Sue Kim [email protected] NetNZ
Pre-NCEA French*VLNC* Simon Mees  [email protected] Tarawera High School (Volcanics)
L1 French Marjorie Juhel [email protected] Darfield HS
L2 French Nic Jegousse [email protected] Central Southland College
L3 French Nic Jegousse [email protected] Central Southland College
L1 Samoan*VLNC* Vienna Masoe [email protected] WEGC (Wellington Loop)
L2 Samoan*VLNC* Lala Tu’ua [email protected] Southern Cross Campus (FarNet)
L3 Samoan*VLNC* Lala Tu’ua [email protected] Southern Cross Campus (FarNet)
Beginners Spanish *VLNC* Philippa Holmes   [email protected], Tauhara College (Volcanics)
L1 Spanish Rhonda Knight [email protected] Cheviot Area School
L2 Spanish *VLNC* Robyn Rae [email protected] Rodney College (FarNet)
L3 Spanish *VLNC* Sorrel O’Leary [email protected] Orewa College (HarbourNet)
Beginners Te Reo Maori Hāmihi Duncan [email protected] Motueka High School
L1 Te Reo Maori (less experience gp) Hāmihi Duncan [email protected] Motueka High School
L1 Te Reo Maori  (more experience gp) Tipene Winiata [email protected] Logan Park High School
L2 Te Reo Maori Danna Robson [email protected] Kaiapoi High School
L3 Te Reo Maori Danna Robson [email protected] Kaiapoi High School
L1, 2, 3 Tongan *VLNC* Lata Lagi l[email protected] Southern Cross Campus (FarNet)
Social Sciences
L1 Accounting John Douglas [email protected] South Otago High School
L2 Accounting Lynda Duncan [email protected] Northern Southland College
L3 Accounting Lynda Duncan  [email protected] Bream Bay College (FarNet)
L2 Business Studies Nicola Proffit [email protected] Otago Girls’ High School
L1 History Garry Brittenden [email protected] Akaroa Area School
Big History (L2&3) Carolyn Milne [email protected] Reefton Area School
L1 Geography*VLNC* Emma King / Morgan Scott Oxford Area School
L2 Geography*VLNC* Sue Howes [email protected] Tauraroa AS (FarNet)
L3 Geography*VLNC* Sue McCarthny

Nigel Bailey

[email protected]

[email protected]

Orewa College (HarbourNet)

Chanel College (Welcom)

L2 Classical Studies Nick Schumacher [email protected] Waimate High School
L3 Classical Studies Rebecca Jeffery-Jones [email protected] Mt Hutt College
L1 Economics Marina Krijgsman [email protected] Rangiora New Life School
L2 Economics Susi Thompson

Sunny Yang

[email protected]

[email protected]

Greymouth High School

NetNZ (attached to Logan Park High School)

L3 Economics Angela Mitchell [email protected] Ashburton College
L2 Psychology

 

L3 Psychology

Di Austin / Liz Hannah

 

Hannah Cameron

[email protected]  [email protected]

 

[email protected]

Marlborough Girls College

 

Nayland College

L2 Media Studies Sonya Walters [email protected] Southland Girls’ High School
L3 Media Studies Michael Clark

Sharee Knapp

[email protected]

[email protected]

Ashburton College

Menzies College

Philosophy (L2&3) Darren Sudlow [email protected] NetNZ (Ashburton College)
L2 & L3 Social Studies Sam Creed [email protected] Kaiapoi College
L3 Statistics / Mathematics Colin Lindsay [email protected]   South Westland Area School
L3 Calculus Di Ferris [email protected] Cromwell College
L2 Art History Nicky Lewis [email protected] Ashburton College
L3 Art History Philippa Mallinson [email protected] Westland High School
L1 – L3 Drama Vicki Crawford [email protected] Blue Mountain College
Wakatipu High School
Performance Music (L1-3) Sophia Bidwell [email protected]  Hurunui College
L2 Photography*VLNC* S Nickless [email protected] Tuakau College
L3 Photography Pip McKenzie [email protected] Kaikorai Valley College
L2 Chemistry Maree Pullar [email protected] Roxburgh Area School
L3 Chemistry Maree Pullar [email protected] Roxburgh Area School
L2 Biology Jo Fissenden [email protected] Kaikoura High School
L3 Biology Denise Arkless [email protected] Twizel Area School
L2 Physics Kelvin Robertson [email protected] Maniototo Area School
L3 Physics Kev Knowles [email protected] Taieri College
L2 & L3 Electronics & Electrical Engineering Craig Jefferies [email protected] Mt Aspiring College
L2 & 3 (NCEA) Agricultural and Horticultural Science Jen Howden [email protected] Waitaki Girls’ High School
L1 Design and Visual Communication Damer Farrell [email protected] Kaikoura High School
L2 Design and Visual Communication Damer Farrell [email protected] Kaikoura High School
L3 Design and Visual Communication Norm Wing [email protected] Cromwell College
L1 Digital Technology Vanessa Pringle [email protected] John Paul II High School
L2 Digital Technology Krista Carnihan [email protected] Opihi College
L3 Computer Science & Programming Trevor Storr [email protected] NetNZ
L3 Web Design*VLNC* Vern Dempster [email protected] Mahurangi College (HarbourNet)
L2 Physical Education Lynda Walsh-Pasco [email protected] Roxburgh Area School
L3 Physical Education Lynda Walsh-Pasco [email protected] Roxburgh Area School